2013 m. spalio 9 d., trečiadienis

Pirmasis siaubo filmas

Turbūt ne vienas siaubo filmų gerbėjas yra uždavęs sau klausimą: "Koks buvo pirmasis siaubo filmas?" Tačiau tikslaus atsakymo į šį klausimą rasti neįmanoma, taigi pasistengsiu kaip įmanoma geriau paaiškinti siaubo filmų kilmės liniją.

Terminas siaubo filmas pradėtas naudoti tik apie 1930-uosius. Žinoma, jo šaknys slypi kur kas giliau. Dažniausiai pirmuoju tituluojamas George'o Méliès 1886-ųjų Velnio Pilis. Keista, bet daugelis užmiršta dar daugiau kaip pusmečiu anksčiau pasirodžiusį brolių Lumière'ų Skeleto Šokis (1885), kuris, tikriausiai, buvo tuo metu vadinamų "vaiduokliškų pasakaičių" (spook tales) trumpametražių filmų siaubo tema, pradininkas, bet broliai siaubo temos gvildenti nesiruošė. Ir visa šitai beveik vienas plėtojo prancūzas George'as Méliès, iki 1908-aisiais pasirodžiusios pimosios siaubo novelės ekranizacijos Daktaras Džekilis ir misteris Haidas. Ši istorijos dalis taip pat dažnai užmirštama dėl jokių fotografinių ar žodinių juostos egzistavimą patvirtinančių įrodymų. 1910-ais metais pasirodžiusi Mary Shelley novelės Frankenšteinas adaptacija yra galutinis ir neginčijamas šių spėliojimų ir klaidžiojimų taškas. Tai - filmas, paremtas fantastikos žanro pradininku, vėliau pagimdžiusiu siaubo žanrą, bet istorija čia dar tikrai nesibaigia. Toliau viską į savo rankas griebė vokiečių meistrai. 1913-ais pasirodęs Prahos Studentas yra pirmasis pilnametrąžis siaubo filmas. Manoma, kad po metų sukurtas Baskervilių šuo buvo pirmasis siaubo filmas sulaukęs tęsinio (iš viso jų buvo šeši), o 1916-ųjų, ketvirtają dalį ir dar keletą išsaugotų juostos fragmentų turintis Homunkulas laikomas pirmuoju siaubo mini serialu (taip pat šešios serijos), bet ir vėl, neginčytinas variantas yra filmo Golemas (1915) trilogija, kurio antroji dalis pasirodė 1917-ais, o trečioji - Golemas: kaip jis atkeliavo į pasaulį - 1920-ais. Na, o visgi Didysis siaubo žanro senelis yra daug kam gerai pažįstamas Daktaro Kaligari kabinetas, sukurtas (1919).

Taigi, jei nesinori laužyti galvos, bet traukia geriau žinoti siaubo filmų šaknis, manau, užtenka pamatyti Frankenšteiną ir Daktaro Kaligari kabinetą.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Paieška